200 rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza

200 rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza

8.03.2022 r. przypadła 200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza – patrona Sieci Badawczej Łukasiewicz, wielkiego polskiego naukowca, farmaceuty, pioniera przemysłu naftowego i wynalazcy lampy naftowej.

Ignacy Łukasiewicz był człowiekiem wyjątkowym, który swoją wizją, podejściem do nauki i biznesu wyprzedzał czasy, w których żył. Pomimo licznych zasług, a także zgromadzenia dużego majątku zawsze był osobą skromną i prostolinijną. By choć w małym stopniu zobrazować jego niezwykłą osobowość, chcielibyśmy przytoczyć Państwu wspomnienie o Łukasiewiczu napisane przez Kazimierza Chłędowskiego, polskiego pisarza i pamiętnikarza:

„Ciekawy był to człowiek: skromny, a nawet przesadzający w skromności, ze spuszczonym na dół wzrokiem i łagodnym uśmiechem, zawsze w szaraczkowej długiej czmarze (dawne męskie ubranie wierzchnie – przyp. red.), zawsze w pracy. Nadawał sobie pozory, jakby znosił to bogactwo jako dopuszczenie Boże, jako ciężar włożony nań przez Opatrzność. Robił też niezmiernie dużo dobrego, nie było obywatela w okolicy, któremu by Łukasiewicz nie udzielił pożyczki, nie było bankruta, którego by nie dźwignął. Mówił, że »łatwo dobrze robić, jak się ma z czego«, i robił dobrze, a rozsądnie, tak że, rzec można, że z czasem podniósł ekonomicznie całą okolicę”.

Jako Łukasiewicz – Instytut Włókiennictwa, a już od 1.04.2022 r. Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny jesteśmy dumni, że patronuje nam Ignacy Łukasiewicz. Kontynuujemy jego misję, stanowiąc tę część nauki, która pracuje dla przedsiębiorczości i wspiera rozwój polskich firm, oferując rozwiązania, które pomagają usprawniać biznes oraz tworzyć technologie zmieniające rzeczywistość.

Użyty cytat pochodzi z książki pt. „Ignacy Łukasiewicz. Szejk z Galicji” autorstwa W. Bonusiaka.