STANDARD 100 by OEKO-TEX®

Home / Co certyfikujemy / STANDARD 100 by OEKO-TEX®

AKTUALNE INFORMACJE ZNAJDZIECIE PAŃSTWO NA STRONIE
www.lit.lukasiewicz.gov.pl

STANDARD 100 by OEKO-TEX ® jest wiodącym w świecie znakiem bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych. Produkty, którym przyznano ten znak, są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka m.in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych i ekstrahowalnych metali ciężkich.

Instytut Włókiennictwa jako jedyny w Polsce prowadzi procesy certyfikacji, wykonuje badania i wydaje certyfikaty dla wyrobów włókienniczych na znak STANDARD 100 by OEKO-TEX ®.

ZNAK, NA KTÓRYM MOŻESZ POLEGAĆ

STANDARD 100 firmy OEKO-TEX ® jest spójnym, niezależnym na całym świecie systemem testowania i certyfikacji surowców, półfabrykatów i gotowych wyrobów włókienniczych na wszystkich poziomach ich przetwarzania, jak również stosowanych materiałów uzupełniających.

Przykłady artykułów, które mogą być certyfikowane: przędze surowe i barwione/gotowe, tkaniny i dzianiny, dodatki, takie jak guziki, zamki błyskawiczne, nici do szycia lub etykiety, różnego rodzaju wyroby gotowe (odzież, tekstylia domowe, bielizna pościelowa, wyroby frotte i wiele innych).

Certyfikat STANDARD 100 by OEKO-TEX ® potwierdza spełnienie wymagań zawartych w załączniku XVII REACH (włączając stosowanie barwników azowych, niklu itp.), amerykańskich wymagań odnośnie całkowitej zawartości ołowiu w artykułach dla dzieci ICPSIA, z wyłączeniem akcesoriów wykonanych ze szkła).

 

BEZPIECZNY

W dzisiejszych czasach dużo wymagamy od naszej odzieży i wyrobów włókienniczych. Nasze ubrania powinny być modne, funkcjonalne, kolorowe, a jednocześnie miękkie, przyjemne w użytkowaniu i nie podrażniać naszej skóry. Odzież sportowa powinna dobrze oddychać, absorbować wilgoć w swoje włókna, i równocześnie bardzo szybko ją odparowywać.

Dziś takie cechy naszych ubrań są dla nas oczywiste. Lecz nie byłyby możliwe do osiągnięcia bez wykorzystania w procesie produkcyjnym specjalnych chemikaliów. Ale to, co jest najbardziej jest najbardziej istotne, żeby substancje chemiczne w używanej przez nas w życiu codziennym odzieży czy tekstyliach nie przekraczały poziomów szkodliwości.

Tylko produkty,  które  pozytywnie  przeszły  wszechstronne i surowe testy humanoekologiczne mogą używać znaku STANDARD 100 by OEKO-TEX®.

NIEZALEŻNY

Wyroby włókiennicze jak np. odzież czy tekstylia domowe certyfikowane znakiem STANDARD 100 by OEKO-TEX ® dają konsumentom na całym świecie wysoki poziom bezpieczeństwa i ochrony przed szkodliwymi substancjami chemicznymi. Katalog kryteriów STANDARD 100 by OEKO-TEX ®, składa się z kilkuset kontrolowanych substancji szkodliwych.

Wszystkie elementy wyrobów tekstylnych muszą spełniać kryteria badawcze STANDARD 100 by OEKO-TEX ®. Oznacza to dosłownie wszystkie elementy. Poza samą tkaniną badane są także nici, guziki, zamki błyskawiczne, nity itd.

Kryteria badawcze STANDARD 100 by OEKO-TEX ® są jednolite na całym świecie i aktualizowane przynajmniej raz do roku.

Wyłącznie niezależne instytuty ze stowarzyszenia OEKO-TEX ®, do którego należy Instytut, są odpowiedzialne za badania i uprawnione do wydawania certyfikatów STANDARD 100 by OEKO-TEX ®.

ROZPOZNAWALNY

Wyroby tekstylne ze znakiem STANDARD 100 by OEKO-TEX ® można znaleźć na całym świecie.

Ponad 10,000 producentów przemysłu włókienniczego i odzieżowego z prawie 100 krajów certyfikuje swoje produkty zgodnie z STANDARD 100.

Obecnie, z liczbą ponad 160,000 certyfikatów wydanych na świecie, STANDARD 100 by OEKO-TEX ® jest jednym z najlepiej rozpoznawanych znaków jakościowych dla tekstyliów przebadanych na obecność szkodliwych substancji.

Ułatwia sprzedaż wyrobów włókienniczych, przede wszystkim na rynkach krajów Unii Europejskiej, Rosji, Ukrainy Białorusi, USA, Kanady, Japonii i innych.

Kryteria:

Od czasu wprowadzenia STANDARDU 100 by OEKO-TEX ® w 1992 roku, głównym celem było opracowanie kryteriów testowania, wartości granicznych i metod testowania na bazie naukowej. Na podstawie obszernego i ścisłego katalogu działań, obejmującego kilkaset regulowanych substancji, STANDARD 100 by OEKO-TEX ® bierze pod uwagę:

  • Ważne regulacje prawne, takie jak zakaz stosowania barwników azowych, formaldehydu, pentachlorofenolu, kadmu, niklu itp.
  • Liczne szkodliwe chemikalia, nawet jeśli nie są jeszcze prawnie uregulowane.
  • Wymagania załączników XVII i XIV do europejskiego rozporządzenia w sprawie substancji chemicznych REACh oraz wykazu kandydackiego SVHC ECHA w zakresie, w jakim grupy ekspertów stowarzyszenia OEKO-TEX ® oceniają je jako istotne w odniesieniu do tkanin, wyrobów włókienniczych, odzieży lub akcesoriów. Dyskusje i rozwój, które są uważane za istotne, są brane pod uwagę tak szybko i skutecznie, jak to możliwe, poprzez aktualizacje STANDARDU 100 by OEKO-TEX ®.
  • Wymagania amerykańskiej Ustawy o poprawie bezpieczeństwa produktów konsumenckich (CPSIA) w odniesieniu do ołowiu.
  • Liczne klasy substancji mających znaczenie dla środowiska.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, STANDARD 100 by OEKO-TEX ®  przyczynia się do wysokiego i skutecznego bezpieczeństwa produktów z punktu widzenia konsumenta. Kryteria badań i wartości dopuszczalne w wielu przypadkach znacznie wykraczają poza obowiązujące normy krajowe i międzynarodowe. Szeroko zakrojone kontrole produktów i regularne kontrole na miejscu w przedsiębiorstwach również gwarantują, że przemysł ma globalnie zrównoważoną świadomość odpowiedzialnego stosowania chemikaliów. Dzięki tej koncepcji STANDARD 100 by OEKO-TEX ® od wielu lat jest pionierem w tej dziedzinie.

Badania laboratoryjne i klasy produktów:

Badania OEKO-TEX® na obecność substancji szkodliwych są zasadniczo oparte na odpowiednim przeznaczeniu wyrobów włókienniczych i materiałów. Im intensywniejszy kontakt produktu ze skórą i im bardziej wrażliwa jest skóra, tym bardziej rygorystyczne są wymagania humanoekologiczne, które muszą być spełnione.

W związku z tym rozróżnia się cztery klasy produktów:

Klasa produktu I:

Artykuły dla niemowląt i małych dzieci w wieku do 3 lat (odzież, bielizna pościelowa, zabawki tekstylne) itp.

Klasa produktu II:

Artykuły w bezpośrednim kontakcie ze skórą (bielizna osobista, pościelowa, stołowa, skarpety itp. )

Klasa produktu III:

Artykuły nie mające bezpośredniego kontaktu ze skórą (wkłady odzieżowe itp. )

Klasa produktu IV:

Wyroby dekoracyjne typu zasłony, rolety, firany, dywany itp.

Certyfikacja:

Warunkiem certyfikacji wyrobów zgodnie z normą OEKO-TEX® STANDARD 100 jest spełnienie przez wszystkie części wyrobu wymaganych kryteriów – oprócz materiału zewnętrznego, np. nici do szycia, wkładki, nadruki itp. oraz akcesoria nietekstylne, takie jak guziki, zamki błyskawiczne, nity itp.

Dodatkowymi warunkami wstępnymi są istnienie i stosowanie środków zapewnienia jakości operacyjnej, jak również prawnie wiążące podpisanie zobowiązań i deklaracji zgodności przez wnioskodawcę.

Pliki do pobrania:

Pliki do pobrania pod adresem:

https://lit.lukasiewicz.gov.pl/oeko_tex-st-100/

 

Kontakt:

Zakład Certyfikacji TextilCERT
Gdańska 118, 90-520 Łódź
tel: +48 42 25 34 432
fax: +48 42 25 34 463
e-mail: oeko-tex@iw.lukasiewicz.gov.pl

Osoby do kontaktu:

mgr Monika Pośpieszyńska
+48 42 25 34 433
monika.pospieszynska@iw.lukasiewicz.gov.pl

mgr inż. Bartłomiej Kawiorski
+48 42 25 34 462
bartlomiej.kawiorski@iw.lukasiewicz.gov.pl