Dzień Włókniarza w Łukasiewicz – Instytucie Włókiennictwa

Dzień Włókniarza w Łukasiewicz – Instytucie Włókiennictwa

Łukasiewicz – Instytut Włókiennictwa zorganizował tegoroczne obchody Dnia Włókniarza, które przypadają 16 kwietnia. W czasie bezpłatnego webinarium przedstawiciele środowisk naukowych oraz szeroko pojętej branży włókienniczej dyskutowali o kondycji i wyzwaniach, z jakimi mierzy się współcześnie ten sektor gospodarki.

Naukowcy trzech łódzkich instytutów naukowo-badawczych, należących do Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz PIOT – Związku Pracodawców Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego zaprezentowali w czasie spotkania on-line aktualnie realizowane projekty, wdrażane innowacje oraz opracowywane technologie z dziedziny włókiennictwa.

Świat zmienia się niezwykle dynamicznie, a wraz z nim zmienia się oblicze przemysłu w Polsce. Jednostki naukowo-badawcze muszą się zmieniać, aby nie tylko nadążać za obecnymi trendami rynkowymi, ale je także kreować. – mówił na otwarciu webinariu dr inż. Tomasz Czajkowski – dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Włókiennictwa. – Mam nadzieję, że dzisiejsze prezentacje pozwolą Państwu na zapoznanie się zarówno z danymi ekonomicznymi ostatniego czasu dla naszego sektora, jak i najnowszymi wynalazkami i możliwościami naukowo-badawczymi trzech łódzkich instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz. – dodaje dyrektor.

Na przełomie ostatnich lat branża włókiennicza systematycznie zwiększała nakłady w obszarze B+R oraz inwestycje, budując swój potencjał komercyjny. Dzięki temu w coraz mniejszym stopniu kojarzona jest z pracochłonnym przemysłem tradycyjnym, obejmując obszary zarezerwowane dotąd dla przemysłów wysokich technologii. Zaawansowane technologicznie materiały włókiennicze mają obecnie zastosowanie m.in. w medycynie, motoryzacji, energetyce, telekomunikacji, budownictwie, przemyśle meblarskim, rolnictwie.
Patronami Dnia Włókniarza zostali Krzysztof Ciecióra – Wicewojewoda Łódzki oraz Elwira Zaręba – Prezes Stowarzyszenia Włókienników Polskich.
Szczegółowy program wydarzenia znajduj Państwo w załączniku.

Program Dzień Włókniarza

Informacja prasowa Dzień Włókniarza 16 kwietnia 2021(word)