Łukasiewicz – IW z wyróżnieniem w konkursie Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki

Łukasiewicz – IW z wyróżnieniem w konkursie Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki

24.06.2021 r. odbyła się gala finałowa on-line VIII edycji konkursu „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki” organizowanego przez Dziennik Gazeta Prawna. Z dumą informujemy, że wynalazek Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Włókiennictwa “Tkanina barierowa antyalergiczna” znalazł się w ścisłej czołówce tegorocznych innowacji i zdobył wyróżnienie! 

Przedmiotem wynalazku jest specjalna tkanina barierowa przeznaczona na antyalergiczne pokrowce ograniczające rozwój roztoczy i przedostawanie się alergenów kurzu domowego. Tkanina wykonana jest w oparciu o specjalnie zaprojektowaną strukturę z mikro i supermikrowłókiennych przędz poliestrowych co zapewnia równomierne zapełnienie powierzchni. Tkanina nie zawiera żadnych aplikacji związków chemicznych, jest przystosowana do prania domowego i przemysłowego nawet w temperaturze 95°C. Procesy wielokrotnego prania nie powodują destrukcji struktury tkaniny, wręcz przeciwnie – w wyniku dalszej defilamentacji włókien następuje zwiększenie efektywności barierowości czyli skuteczności zatrzymywania alergenów. Barierowość tkaniny określona jako barierowość względem cząstek 1 mikronów i 5 mikronów jest większa od 96%. Zaproponowane rozwiązanie strukturalno-surowcowe umożliwia optymalne zrównoważenie przeciwstawnych właściwości tkaniny jakimi są skuteczność zatrzymywania alergenów i zapewnienie komfortu fizjologicznego. Tkanina charakteryzuje się wysokim poziomem przepuszczalności powietrza powyżej 130 l/m²s i niskim oporem pary wodnej Ret mniej niż 2,5 m²Pa/W, nie wykazuje pylistości własnej oraz posiada miękki, nieszeleszczący chwyt.

Dziękujemy kapitule i organizatorom konkursu za wyróżnienie naszego wynalazku z pośród tak wielu znakomitych zgłoszonych i nominowanych rozwiązań. Jest to dla nas olbrzymia satysfakcja i motywacja do dalszej pracy. Wyróżniona w konkursie tkanina barierowa jest efektem pracy zespołowej wielu osób, niewymienionych tutaj z imienia i nazwiska, które mają swój wkład w opracowanie, wykonanie i badanie tkaniny, dlatego bardzo serdecznie dziękujemy całemu zespołowi naszych współpracowników z Sieci Badawczej #Łukasiewicz – Instytutu Włókiennictwa. […] Mamy nadzieję, że nasza tkanina w postaci pokrowca antyalergicznego przyczyni się do poprawy jakości życia osób z alergią na roztocza kurzu domowego i rzeczywiście wspólnie wykurzymy alergię z naszego życia. – powiedziała dr inż. Ewa Witczak, przedstawicielka zespołu wyróżnionego w konkursie.

Więcej o samym wynalazku można przeczytać w artykule Dziennika Gazety Prawnej pod adresem: https://bit.ly/35LNmNq.

Serdecznie gratulujemy wyróżnionym!