Ochrona przed kleszczami

Ochrona przed kleszczami

Naukowcy z Łukasiewicz – IW wypowiedzieli wojnę kleszczom, komarom i meszkom. Opracowane przez nich rozwiązania naprawdę działają

Od wiosny do jesieni jesteśmy narażeni na ukąszenia kleszczy, komarów czy meszek. Szczególnie kleszcze stanowią duże zagrożenie, ponieważ mogą przenosić niebezpieczne dla człowieka czy zwierząt domowych choroby – z boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu na czele. Naukowcy z Łukasiewicz – Instytutu Włókiennictwa pomagają walczyć z pajęczakami i owadami, oferując specjalną odzież o właściwościach odstraszających i owadobójczych. Przy kontakcie z nią kleszcze, komary i meszki zostają skutecznie zniechęcone i zupełnie unieszkodliwione.
Zachorowania na zakaźne choroby odkleszczowe stały się coraz istotniejszym problemem do rozwiązania. Niebezpieczne bakterie są przenoszone za pośrednictwem drobnych pajęczaków – kleszczy. Niestety wyraźne zmiany klimatyczne przyczyniają się do ich dłuższej aktywności, co oznacza, że mogą żerować także w miesiącach zimowych. Dodatkowo przez wysokie temperatury w kraju oprócz kleszcza pospolitego, łąkowego czy tajgowego pojawił się także nowy, afrykański gatunek, który do tej pory występował głównie na obszarze Euroazji. Na małe pajęczaki można natrafić przede wszystkim w miesiącach wakacyjnych, gdy przebywamy na świeżym powietrzu – w lasach, na łąkach, a nawet w miejskich parkach czy ogródkach. Warto więc zadbać o odpowiedni ubiór, ponieważ np. borelioza przenoszona przez kleszcze jest bardzo zdradliwą i trudną do wykrycia chorobą. Dodatkowo w Polsce poza kleszczami najczęściej narażeni jesteśmy na kontakt z komarami oraz meszkami, których ukąszenia nie tylko są nieprzyjemne i bolesne, ale mogą stanowić również zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia człowieka.

W odpowiedzi na te zagrożenia naukowcy w Łukasiewicz – Instytutu Włókiennictwa opracowali metodę nadania odzieży właściwości antyowadowych i antyinsektowych.

– Tematem ochrony przed określonymi zagrożeniami zajmujemy się od wielu lat. Dziś oferujemy sprawdzone rozwiązania, które mogą być stosowane dla materiałów zarówno naturalnych, jak i syntetycznych. Ponadto, proponowane przez nas rozwiązania rozwinęliśmy o dodatkowe właściwości w zakresie działania antybakteryjnego, który zapewni użytkownikowi komfort higieniczny podczas noszenia odzieży – opowiada dr inż. Anna Pinar, Starszy Specjalista ds. Naukowo-Badawczych w Zakładzie Mechanicznych Technologii Włókienniczych Łukasiewicz – Instytutu Włókiennictwa.

Na tym nie kończy się działalność pracowników Instytutu. W Laboratorium Badań Ekologii Tekstyliów i Środowiska Pracy Łukasiewicz – IW opracowana została procedura badawcza, która pozwala sprawdzać zawartość repelentu w materiale. Naukowcy badają też poziom aktywności antybakteryjnej.
– Analizujemy zawartość środków odstraszających kleszcze i owady oraz poziom aktywności antybakteryjnej. To oznacza, że odzież może nie tylko chronić nas przed pajęczakami i owadami, ale także może oferować komfort użytkowania poprzez neutralizację rozwoju bakterii wywołujących m.in. nieprzyjemny zapach skóry. Badamy także trwałość aktywnych właściwości materiału np. na pranie, działanie czynników zewnętrznych itp. – mówi dr inż. Anna Pinar.

Obecnie odzież posiadająca właściwości owadobójcze i odstraszające ma szerokie zastosowanie i może być wykorzystywana przez żołnierzy, myśliwych, leśników, wędkarzy, grzybiarzy i zwykłych turystów. Warto wiedzieć, że producenci na ogół nie udostępniają informacji na temat badań, zawartych w materiale środków czy ich trwałości. Łukasiewicz – Instytut Włókiennictwa jako jednostka naukowo-badawcza oferuje rozwiązania, które są potwierdzone badaniami testowymi. Naukowcy Instytutu Łukasiewicza mogą również określić skuteczność działania produktów innych producentów, którzy deklarują, że ich odzież ma cechy odstraszające i owadobójcze.

– Chcemy wspierać przedsiębiorców, oferując im kompleksowe zaplecze naukowe. Mamy bardzo bogate doświadczenie, posiadamy odpowiednią aparaturę i dysponujemy własnymi procedurami badawczymi, które możemy rozwijać w zależności od potrzeb usługobiorców. Chętnie podejmiemy współpracę z podmiotami zainteresowanymi aplikacją i sprawdzaniem zawartości repelentów w tekstyliach, jak również oceny funkcji aktywnych w materiałach – tłumaczy Dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Włókiennictwa, dr inż. Tomasz Czajkowski.

Na podstawie prac własnych, a także finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju międzynarodowego projektu Inicjatywy Eureka E! 8083 TickoTex, łódzki Łukasiewicz – Instytut Włókiennictwa oferuje sprawdzone i trwałe rozwiązania w opisanym obszarze ochrony. Naukowcy mają doświadczenie w ocenie właściwości specjalnych tekstyliów, przeznaczonych na wyroby ochronne o działaniu antykleszczowym i antyowadowym z wyszczególnieniem czynników bezpieczeństwa stosowania wyrobów. Opracowane przez Instytut rozwiązania obejmują również łączenie tych funkcji ochronnych z działaniem antybakteryjnym na poziomie cech komfortu higienicznego.

Łukasiewicz – Instytut Włókiennictwa od 76 lat realizuje projekty z zakresu innowacji włókienniczych. Jest jednostką notyfikowaną w zakresie środków ochrony indywidualnej. Posiada akredytowane laboratoria badawcze i jednostkę certyfikującą wyroby i usługi. Instytut wykonuje badania wyrobów włókienniczych, prowadzi ocenę zgodności odzieży ochronnej i rękawic (PPE), jako jedyny ośrodek w Polsce prowadzi certyfikację na znak Standard 100 by OEKO-TEX®, Bezpieczny dla dziecka, Bezpieczny dla Niemowląt, Przyjazny dla Człowieka, certyfikację zgodności wyrobów i usług z dokumentami normatywnymi oraz certyfikację STeP by OEKO-TEX®.

Dział Marketingu i Komunikacji
marketing@iw.lukasiewicz.gov.pl
+42 62 63 252

Kleszcze – informacja prasowa (Word)