Zespół naukowców z Łukasiewicz – Instytutu Włókiennictwa opracował technologię ekologicznych materiałów włókienniczych, chroniących przed promieniowaniem UV. Powstała ona w ramach projektu UV-SHIELD, realizowanego we współpracy z firmą JANIS Sp. z o.o. Sp. K.
Materiały wykonano z naturalnych włókien celulozowych: bawełny oraz lnu. Zostały one trwale zabarwione barwnikami naturalnymi pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.
– Barwniki naturalne nie posiadają zdolności oddziaływania z włóknami celulozowymi – tłumaczy dr inż. Anetta Walawska kierownik projektu.
– Aby mogły je trwale zabarwić, konieczny jest dodatkowy proces obróbki wstępnej za pomocą specjalnych środków.
Uzyskane wybarwienie utrwalone zostało z wykorzystaniem naturalnej soli miedzi – chalkantytu. W rezultacie zastosowania opisanej metody barwienia, objętej zgłoszeniem patentowym, uzyskano materiały
o żywym i trwałym zabarwieniu, chroniące przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV oraz rozwojem mikroorganizmów.
Materiały opracowane w projekcie są ekologiczne, biodegradowalne, bezpieczne dla użytkowników oraz środowiska naturalnego. Mają dobrą i bardzo dobrą odporność na światło sztuczne, tarcie, pranie i pot.
W skali przemysłowej zostały wykonane przez firmę JANIS Sp. z o.o. Sp. K. – Lidera Projektu. W ramach działań projektowych z materiałów tych uszyła została kolekcja odzieży dla dorosłych i dzieci, szczególnie dla osób o skórze wrażliwej, ze skłonnością do fotouczuleń.
Łukasiewicz – Instytut Włókiennictwa od 75 lat realizuje projekty z zakresu innowacji włókienniczych. Posiada akredytowane laboratoria badawcze, zakłady naukowe, prowadzi procesy certyfikacji wyrobów włókienniczych.
Od 1 kwietnia 2019 r. jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Sieć Badawcza Łukasiewicz to trzecia pod względem wielkości sieć badawcza w Europie. Dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców
i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze –przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu na prace badawcze. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/, ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam –wysokiej jakości– produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zrównoważona gospodarka i energia.
Innowacyjna, ekologiczna odzież chroniąca przed promieniowaniem UV (plik doc.)